Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Koszty pokrywane są ze środków własnych biblioteki.

piątek, 17 czerwca 2016

Nowości czerwca

Puk Damsgård, korespondentka duńskiej telewizji DR na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy opowiada, jak doszło do porwania, Daniela Rye, duńskiego fotografa. Pisze o tym, jak wyglądało jego życie przez trzynaście miesięcy niewoli, a także o znanym dziś na całym świecie więzieniu Państwa Islamskiego (PI) w syryjskim mieście Rakka, gdzie więzionych było 24 zachodnich zakładników. Wśród ich strażników był Brytyjczyk znany z mediów jako Jihadi John.
Daniel Rye wraz z innym zakładnikiem wyszli na wolność w czerwcu 2014. Byli ostatnimi, którzy opuścili więzienie żywi. Potem PI zaczęło kolejno zabijać tych, którzy zostali – współwięźniów Daniela. Wśród nich był James Foley, z którym Daniel zaprzyjaźnił się w niewoli. To on, po wyjściu na wolność, przekazał rodzinie Jamesa ostatni, poruszający list zamordowanego Amerykanina.
Puk Damsgård opisuje także funkcjonowanie PI od środka, dzięki wywiadowi z byłym bojownikiem terrorystycznego ugrupowania, które w krótkim czasie rozrosło się do rozmiarów potężnej armii przejmującej kontrolę nad rozległymi obszarami kraju i dużymi miastami, ustanawiając na podbitych terenach własne rządy jako państwo w państwie.
Autorka szuka odpowiedzi na pytanie o znaczenie ugrupowania dla rozwoju sytuacji w Syrii i Iraku, gdzie Dania uczestniczy w operacjach wojskowych w ramach koalicji przeciwko PI. Równie ważna jest dla niej także odpowiedź na pytanie, dlaczego Daniel Rye i inni zakładnicy zostali wykupieni, podczas gdy pozostali nigdy nie wrócili do swoich krajów.
www.lubimyczytac.pl


Nie szukałyśmy domu. Szukałyśmy kryjówki. Myszy nie mają domu…
Szesnastoletnia Shelley i jej matka znalazły taki dom z dala od ludzi. Uciekły z Londynu. Zostawiły za sobą strach i koszmarne wspomnienia. Matka - o upokorzeniach i okrucieństwie męża, córka o tym, co spotkało ją z rąk szkolnych koleżanek. Pokorne, ciche, zastraszone zbyt długo znosiły agresję. Tu mają nadzieję wyleczyć psychiczne i fizyczne rany, i cieszyć się bezpiecznym, kojącym życiem.
Ale pewnej nocy ich spokój znów zostaje brutalnie zakłócony. W ich azyl znów wkracza przemoc.
I wtedy w Shelley coś pęka.
Potulna mysz zmienia się w drapieżnika…
www.lubimyczytac.pl

 Nazywają ją guru polskich jazzmanów. Żona i muza Krzysztofa Komedy. To dla niej skomponował utwór „Crazy Girl”. – Tak, byłam szaloną dziewczyną! – potwierdzała chętnie.
Za jej namową Komeda porzucił medycynę dla muzyki. Była jego menedżerką, konferansjerem, sekretarką, fryzjerką, krawcową… „Kochany Szefie!” – zwracał się do niej z przekorą w listach z Hollywood.
Zofia Komedowa zmarła w 2009 roku, 40 lat po swoim mężu. „Nietakty” to zbiór pasjonujących wspomnień Zosi, które opracował jej syn. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko.
www.lubimyczytac.pl

 Kwiecień, 1945 rok. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony "Szlachetny Żyd", Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Trzeciej Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia mu, że ten dostąpi niebywałego zaszczytu spisania z nim ostatniej rozmowy. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera.
Tak mocna książka nie została opublikowana od lat! Po raz pierwszy na świecie ukazuje się wywiad, którego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią "Szlachetnemu Żydowi". Kanclerz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie tłumaczy się z tego dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym jak upił się do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu. Mocna, a zarazem szczera rozmowa, która wciąga już od pierwszych stron.
Dzięki tej spowiedzi będziemy mogli bliżej poznać wodza Trzeciej Rzeszy, który zmienił bieg historii na wiele lat.
www.lubimyczytac.pl


Bezdomna śpiąca pod ogromną witryną wypełnioną kolorowymi łóżkami, kobieta, która kradnie różowy perłowy naszyjnik dziecka swojego kochanka, próbując ochronić miłość, dziewczynka łapiąca spadające gwiazdy w nadziei, że jedna z nich przywróci jej obecność ojca… – to tylko kilka postaci z drugiego zbioru opowiadań Grażyny Szapołowskiej. Poza mną jest zapisem cudzej codzienności dostrzeżonej przez autorkę na ulicach Warszawy, Delhi, w zaułkach Moskwy, na dubajskiej pustyni, plażach w Kostaryce czy Portimao. Szapołowska z zauważonych gestów, mimowolnych reakcji, usłyszanych słów buduje rzeczywistość swoich bohaterów. Ich historie opisane obrazowym, sensualnym i momentami przewrotnym językiem zdumiewają autentycznością. Poza mną intryguje, bawi i wzrusza, a autorce czasem wystarczą dwie strony papieru, by zamknąć w nich opowieść o czyimś intymnym świecie.
www.lubimyczytac.pl

Ponadto kupiłyśmy:
  1. Ahern C.- Pamiętnik z przyszłości
  2. Altinyeleklioglu D.-Sułtanka Kosem: w Haremie
  3. Andrus A.- Vietato Fumare
  4. Bator J.- Piaskowa góra
  5. Cartew Ch.- Rzeźbiarz śmierci
  6. Cembrzyńska I.- Mój intymny świat
  7. Cygler H.- Przekład dowolny 
  8. Czubaszek M.- Nienachalna z urody
  9. Donoghue E.- Pokój 
  10. Fisher T.- Mimo moich win
  11. Ford F.M.- Koniec defilady
  12. Green J. - Papierowe miasto
  13. Grochola K.- Przeznaczeni
  14. Ham R.- Projektantka
  15. Heinrich B. - Wieczne życie
  16. Hoffman H.- Mój przyjaciel Hitler
  17. Janda K.- Pani zyskuje przy bliższym poznaniu
  18. Jeronim-Gałuszka G.- Bardzo długie przebudzenie
  19. Kiyosaki R.T.- Bogaty ojciec, biedny ojciec
  20. Komuda J.- Hubal 
  21. Koper S.- Kresy południowo-wschodnie
  22. Kordel M.- Nadzieje i marzenia
  23. Kowalczuk H.- Pałacyk za mostem
  24.  Lunde M.- Historia pszczół
  25. Łysiak W.- Królewicz i Minstrel
  26. Marina A.- Egzekucja w dobrej wierze
  27. Moyes J.- Razem będzie lepiej 
  28. Moyes J.- Zanim się pojawiłeś
  29. Mróz R.- Trawers
  30. Nurowska M.- Bohaterowie są zmęczeni 
  31. Orłoś K.- Dzieje dwóch rodzin
  32. Pawlikowska B.- Narkotyki, anoreksja i inne sekrety 
  33. Rogoziński A.- Jak cie zabić kochanie?
  34. Rollins J.- Kolonia diabła
  35. Rollins J.- Ostatnia wyrocznia
  36. Scotline L.- Mów do mnie
  37. Simons P.- Samotna gwiazda
  38. Skubisz M.- Chałturnik
  39. Szczygieł M.- Projekt : prawda
  40. Thampson J.- Anioły śniegu
  41. Valko T.- Arabska księżniczka
  42. Zydler-Zborowski Z.- Terror pod Kordylierami

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jak można zarezerwować "Spowiedź Hitlera"?

blog F3 pisze...

Aby zarezerwować książkę, należy skorzystać z katalogu on-line http://mbps.provps.pl/ Na stronie umieszczona jest instrukcja obsługi, jak korzystać z katalogu i rezerwować upatrzone książki.